3,3 mld USD – największa inwestycja kolejowa w historii Kenii

3,3 mld USD – największa inwestycja kolejowa w historii Kenii

3,3 mld dolarów - to koszt największej inwestycji kolejowej w historii Kenii. Linia kolejowa łącząca stołeczne Nairobi z położoną nad Oceanem Indyjskim Mombasą jest ważnym szlakiem komunikacyjnym, który przyczyni się do wzrostu handlu w Afryce Wschodniej.

Kenijski prezydent Uhuru Kenyatta budowę nowej linii kolejowej powierzył Chińczykom, którzy w większości – bo w 90% - sfinansowali tą inwestycję, i którzy przez kolejne sześć lat będą jej zarządcami, potem przejmie ją kenijski rząd. Inwestycja ta pozwoli skrócić czas podróży z Nairobi do Mombasy z 12 do czterech godzin.

Nowa linia kolejowa częściowo zastąpi szlak ekspresu wybudowanego przez Brytyjczyków na przełomie XIX i XX wieku, łączącego Jezioro Wiktorii z Oceanem Indyjskim. Kenijski odcinek kolei to pierwszy fragment dłuższej trasy mającej na celu zintegrowanie Ugandy, Rwandy i Sudanu Południowego z Mombasą.

Inwestycja ta, trwała trzy i pół roku, i stanowi element koncepcji gospodarczej Jednego Pasa i Jednej Drogi. W ramach tego projektu Chińczycy rozbudowują drogi, koleje oraz porty na szlakach handlowych. Finansowanie rząd Kenii pozyskał w ramach pożyczki z Banku Centralnego Chińskiej Republiki Ludowej. Rozpoczęcie spłaty zaciągniętego przez Kenię kredytu ma nastąpić dopiero za 10 lat, kiedy linia kolejowa zacznie przynosić dochód. Spłaty zostaną rozłożone na 30-40 lat.

Pierwszy pociąg wyruszył z Mombasy do Nairobi 30 maja 2017 r.. Dziennie kursować będą trzy pociągi.

Źródło: http://www.rynek-kolejowy.pl

linkedin_follow us