Drony – ich zastosowanie w Afryce

Drony – ich zastosowanie w Afryce

Drony są dziś wykorzystywane w Afryce wielu gałęziach gospodarki - od rolnictwa aż do ochrony bezpieczeństwa jej mieszkańców. Poniżej przedstawiamy kilka zastosowań, w których to drony pozytywnie wpływają na rozwój przemysłu w całej Afryce.

1. Drony mają być wykorzystane do dostarczania Internetu w miejsca, gdzie jeszcze nie działają sieci komórkowe. A to za sprawą zespołu Marka Zuckerberga (założyciela serwisu społecznościowego Facebook), który z sukcesem zakończył testy zastosowania bezzałogowego drona Aquila, którego zadaniem jest właśnie dostarczanie Internetu w nawet najdalsze zakątki świata.

Pierwszy lot drona trwał 96 minut – całkiem sporo biorąc pod uwagę fakt, że Aquila napędzany jest energią słoneczną. Wyposażony jest w 4 silniki śmigłowe, a cała konstrukcja w locie pobiera zaledwie tyle energii, co jedna mikrofalówka (5000W).

Aquila został tak zaprojektowany, by móc utrzymywać się w powietrzu przez wiele miesięcy krążąc nad terenami bez dostępu do internetu na pułapie od 18–27 kilometrów nad ziemią.

2. Kolejny pozytywny wpływ wykorzystania dronów to transport medyczny leków, krwi a także pomocy humanitarnej na znaczne odległości, przede wszystkim na tereny wiejskie położone z dala od miejskich aglomeracji bądź w miejsca ogarnięte konfliktem.

3. Kolejne gałęzie gospodarki, w których wykorzystuje się drony to rolnictwo i ochrona środowiska. Dzięki dronom rolnicy na bieżąco śledzą stan upraw oraz hodowlę zwierząt dzięki czemu mogą bardzo szybko reagować na pojawiające się zagrożenie. Drony wykorzystywane są również do nadzorowania i monitoringu lasów, chroniąc je tym samym przed pożarami czy nielegalnym wyrębem.

4. Dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców Afryki to kolejny bardzo ważny obszar, w którym wykorzystuje się drony. Ich zadaniem jest patrolowanie tych obszarów Afryki, w których mogą wybuchnąć konflikty. Drony monitorują wszelkie ruchy grup militarnych czy też wojska w obszarach o podwyższonym ryzyku wystąpienia konfliktu a dane na bieżąco przekazywane są, m.in. do takim organizacji jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, która je analizuje, a gdy uzna za potrzebne - organizuje ewakuację ludności.

Drugie wykorzystanie dronów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to uszczelnianie granic. Drony świetnie sprawdzają się do celów monitorowania zarówno siatek zabezpieczających granice, jak i samego nadzorowania ruchu i kontroli czy ktoś w sposób nieuprawniony tej granicy nie przekracza. Zastępują mobilne patrole co znacznie zmniejsza koszty związane z ochroną granic. Ich obsługą zajmują się bezpośrednio służby graniczne, które mogą podjąć natychmiastową reakcję, gdy drony wykryją nieprawidłowości.

linkedin_follow us