Jedwabny Szlak przez Polskę, wywiad z Arturem Jadeszko

Jedwabny Szlak przez Polskę, wywiad z Arturem Jadeszko

Na stronie internetowej Rzeczpospolitej (www.rp.pl) ukazał się wywiad z Arturem Jadeszko, prezesem ATC Cargo, spółki, dla której DSBJ Group świadczy usługi Autoryzowanego Doradcy.

Jedwabny Szlak przez Polskę jest najbardziej oczywisty

– My mamy najlepsze warunki, najlepsze położenie i najkrótszą drogę. Szansa jest olbrzymia – mówi Artur Jadeszko, prezes ATC Cargo, gość programu Marcina Piaseckiego.

Gość przyznał, że za konceptem Nowego Jedwabnego Szlaku idą bardzo duże pieniądze i wsparcie chińskiego rządu, a prywatny chiński biznes realizuje skutecznie tę strategię.

– Chiny to fabryka świata. Dzisiaj w wymianie towarowej z Chinami dominuje transport morski. To, że poszukuje się alternatywnych dróg jest zrozumiałe – mówił Jadeszko.

Zaznaczył, że Polska może na tym skorzystać. – Wszystkie dzisiaj znane koncepcje zakładają, że Polska będzie pierwszym krajem na granicy Unii Europejskiej. Możemy być centrum redystrybucji ładunków na inne kraje europejskie – prognozował.

– Poza tym możemy czerpać ogromne benefity z naszego położenia geograficznego. Jesteśmy na przecięciu szlaków północ-południe i wschód-zachód, centralnym miejscu dla wszelkich idei – tłumaczył. – Zestawiają te 2 elementy, Polska powinna być skazana na sukces – dodał Jadeszko.

Gość zapewnił, że europejskie przedsiębiorstwa, które poradziły sobie z chińską konkurencją do tej pory, mogą spać spokojnie. – Chiny ewoluują. To już nie jest kraj, gdzie najtańsze na świecie rączki dłubią i produkują towary wymagające pracy nakładczej. Tam koszty pracy bardzo często są porównywalne z kosztami pracy w Polsce, a czasami je przewyższają. W konkurencji atutem Chin jest olbrzymi park maszynowy i technologia, którą pozyskali – tłumaczył.

Jedwabny Szlak to nie tylko import z Chin, ale również eksport. A to jest olbrzymi rynek zbytu. – Nie ma, co straszyć wszystkich na około złym wilkiem z lasu, bo Chiny przestają być tanie. Jeśli do tej pory nie zmiotły naszych przedsiębiorstw, to się nic spektakularnego nie powinno wydarzyć. Wprost przeciwnie, bo Chińczycy chętnie inwestują w interesujące przedsiębiorstwa na terenie Europy – tłumaczył.

ATC Cargo ma chińskiego inwestora. – Zajmujemy się przede wszystkim morskim transportem kontenerowym. Głównym obszarem działalności jest rynek chiński. Tam bardzo istotny jest silny lokalny partner – mówił Jadeszko.

– Pozycjonujemy się jako grupa w sensie biznesowym. Znaleźliśmy się w lidze światowej. Jako ATC Cargo jesteśmy odpowiedzialni za rozwój grupy na terenie Europy – zaznaczył gość.

Niedawno uruchomili drobnicowe połączenie kolejowe z Chinami. – Jest to alternatywa dla drogiego transportu lotniczego. Szereg przedsiębiorstw, szczególnie kupujące na platformach internetowych, potrzebują krótszego czasu tranzytu. Dzisiaj to ok. 2 tyg. z okolic Szanghaju – mówił.

Jadeszko przypomniał, że trwają rozmowy o współpracy z Alibabą, jedną z największych globalnych platform sprzedaży internetowej. – Musimy budować narzędzia na poziomie operacyjnym, żeby te rozmowy opierały się na gotowych rozwiązaniach. Stąd serwis drobnicowy, ponadto niedawno zostaliśmy zarejestrowani jako operator pocztowy – zdradził.

Jadeszko pokreślił, że Nowy Jedwabny Szlak przez Polskę jest najbardziej oczywisty z powodów geograficznych. – Padają inne koncepcje, ale one tylko zwiększają ilość manipulacji towarem, a w logistyce jest to niepożądane bo zwiększa koszty. My mamy najlepsze warunki, najlepsze położenie i najkrótszą drogę. Szansa jest olbrzymia – ocenił.

Cały wywiad znajdziecie Państwo na stronie:

http://www.rp.pl/Transport/307039949-RZECZoBIZNESIE-Artur-Jadeszko-Jedwabny-Szlak-przez-Polske-jest-najbardziej-oczywisty.html

linkedin_follow us