Konferencja BBB – Destination Africa. Jak rozpocząć biznes w Afryce?

Konferencja BBB – Destination Africa. Jak rozpocząć biznes w Afryce?

W poniedziałek, 19 marca 2018 r., w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyła się konferencja "Business Beyond Borders – Destination Africa", która miała na celu przybliżyć Afrykę polskiemu przedsiębiorcy, obalić mity związane z Afryką i jednocześnie zachęcić go do rozpoczęcia inwestycji na Czarnym Lądzie.

Możliwości inwestycyjne w Afryce

Rynek afrykański posiada olbrzymi potencjał inwestycyjny w wielu sektorach gospodarki. Głos w tej sprawie zabrali, m.in. Eric Adagogo Bell-Gam, Ambasador Federalnej Republiki Nigerii, Anthony Mukwita, Ambasador Republiki Zambii oraz Roger Ngimbi Di Makwala, Pierwszy Sekretarz Ambasady Konga.

Kraje Czarnego Lądu potrzebują zarówno gotowych towarów, jak i inwestycji oraz usług, m.in. w sektorach: przetwórstwa rolno-spożywczego (jeden z największych importerów żywności na świecie) i maszyn do rolnictwa, górnictwa i maszyn dla górnictwa, energetyki (budowa i modernizacja infrastruktury energetycznej), budownictwa i szeroko pojętej infrastruktury (drogi, koleje).

Należy pamiętać, że aby zaistnieć w Afryce i odnieść tam sukces, trzeba zawiązywać porozumienia biznesowe z lokalnymi przedsiębiorcami. Trzeba z nimi ściśle współpracować, tam na miejscu. Odbywać misje gospodarcze, otwierać oddziały, dzięki temu zdobywa się zaufanie, wypracowuje więzi biznesowe i osiąga sukces. Przedstawiciele władz w krajach afrykańskich chcą mieć realny wpływ oraz zyski z projektów realizowanych w poszczególnych sektorach gospodarki.

Polecamy Państwa uwadze relację z panelu dyskusyjnego poświęconego biznesowi prowadzonemu w Afryce przez polskich przedsiębiorców:

Podczas panelu dyskusyjnego poświęconego możliwościom, ale i zagrożeniom związanym z inwestowaniem w Afryce Jacek Sałek, CEO Yameoo Sp. z o.o., przyznał, że w Afryce drzemie ogromny potencjał inwestycyjny:
- W samej tylko branży IT widzę bardzo dużo możliwości inwestycyjnych, np. w służbie zdrowia, w szkolnictwie, które zaczyna się dynamicznie rozwijać. Wiele osób wspomina, że społeczeństwo (afrykańskie - przyp. red.) jest młode, dużo ludzi jest dobrze wykształconych i myślę, że w tej chwili szans inwestycyjnych w krajach afrykańskich jest dużo więcej niż w Europie. Jeśli ktoś ma otwarte oczy, lubi przygody i się nie boi – ma dużo większe szanse, żeby zrobić fajny biznes w Afryce niż w Polsce, Niemczech czy Holandii.

Jakub Sałek, CEO Yameo Sp. z o.o.

Jakub Sałek, CEO Yameo Sp. z o.o.

Zrozumieli to Chińczycy, którzy koncentrują swoją działalności głównie w Angoli, Etiopii, Kenii, RPA, Tanzanii, Zambii i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wspomniane kraje tworzą blisko dwie trzecie PKB subsaharyjskiej części kontynentu afrykańskiego.

Jak rozpocząć biznes w Afryce?

- Wyznaję taką zasadę, że wszystko zaczyna się od nas samych - powiedział Dariusz Mierkiewicz, Business Development Manager z firmy SSIL podczas panelu dyskusyjnego. Mierkiewicz nakreślił, jak w ogóle zabrać się za rozpoczęcie biznesu w Afryce:

- Jeżeli chcemy wejść do Senegalu (...) poczytajmy najpierw wiadomości. Niekoniecznie takie, które są dostępne akurat w naszych (polskich – przyp. red.) mediach. Dla nas ciekawe jest, jeżeli tam będzie zamach terrorystyczny (...), to przykre, ale to dla nas będzie interesujące. Przez to też budujemy sobie obraz (Afryki – przyp. red.). Natomiast wystarczy wejść na jakiekolwiek media francuskojęzyczne, zanim tam pojedziemy, wejdźmy na "Le Monde", poczytajmy sobie. Nie umiemy po francusku? Nauczmy się – to są profity, które są nie do przecenienia.

Dariusz Mierkiewicz, Business Development Manager, SSIL

Dariusz Mierkiewicz, Business Development Manager, SSIL

Dariusz Mierkiewicz odniósł się także do nakładów pieniężnych jakie trzeba ponieść chcąc robić biznes w Afryce: – Troszeczkę skaczemy po tematach, mówimy o wielkich biznesach (...), ale zobaczcie państwo Skandynawię. Ile ostatnio pojawiło się skandynawsko-afrykańskich start-upów? To nie są wielkie organizacje. Za tym idą jakieś pieniądze, jeśli te start-upy są docenione. Jeżeli nie – to, to są małe subwencje. W zakresie IT, w zakresie innowacji, ile u nas powstało start-upów polsko-afrykańskich? Dwa – i to jest przykre. Zapytałem moich przyjaciół afrykańskich, jak oni widzą Afrykę dziś i jutro, tam na miejscu. Pozwalam sobie przytoczyć jedno zdanie, które bardzo mi się podoba w kontekście tych wszystkich medialnych rzeczy, bezpieczeństwa: „Ludzie mieszkający w Afrycie nie są ani bardziej, ani też mniej pewni swojego jutra i przyszłości niż reszta świata”. To jest właściwie kwintesencja wszystkiego. Oni tam żyją tak, jak my żyjemy tutaj. Patrzymy na Afrykę tu i teraz, a ona się zmienia, także społecznie. HR, IT, podejście do kobiet (...) – to są te elementy, które powinniśmy pokazywać, o których powinniśmy rozmawiać. Nie powinniśmy się obawiać, mówiąc w cudzysłowie „dzikiego kraju afrykańskiego”, tylko tych biznesów, które już tam są.

– Dlaczego Anglicy, Włosi, Niemcy, Holendrzy robią interesy w Afryce? Dla nich to jest naturalne, oni to robią, chciałoby się powiedzieć, od setek lat, my się tego dopiero uczymy - podsumował starania polskich przedsiębiorców w drodze do rozpoczęcia biznesu w Afryce Jerzy Bednarek, Prezes Zarządu DSBJ Group S.A. Dodał także, iż: – Rozmawiając z moimi (afrykańskimi – przyp. red.) partnerami biznesowymi, przyjaciółmi często im mówię: „Słuchajcie, nasza historia to też jest historia podziałów. Tu jesteśmy podobni". Nie jesteśmy dla nich „offencive”, my nie występujemy wobec naszych partnerów afrykańskich z pozycji wyższości, wyższej siły chciałoby się powiedzieć. Wykorzystajmy to, bo dla Polaków jest to bardzo istotny element.

Jerzy Bednarek, CEO DSBJ Group S.A. oraz Anthony Mukwita, Ambasador Republiki Zambii w Berlinie

Jerzy Bednarek, CEO DSBJ Group S.A. oraz Anthony Mukwita, Ambasador Republiki Zambii w Berlinie

Ryzyko inwestycyjne w Afryce

Dyskutując na temat prowadzenia biznesu w Afryce nie można zapomnieć także o zagrożeniach z tym związanych:
– Ryzyko inwestycyjne w Europie i Afryce jest podobne – przyznał Jerzy Bednarek i dodał: – Jeśli już odnosimy się szczególnie do Afryki to, z punktu widzenia polskich inwestorów, polskich przedsiębiorców, chyba najważniejszym czynnikiem jest brak właściwej informacji. Inni inwestorzy, z innych krajów, dysponują dobrym rozpoznaniem terenu, dobrym rozpoznaniem rynku, właściwą informacją. Ta informacja w Polsce niestety nie jest powszechnie dostępna. Często polscy przedsiębiorcy sami muszą dokonywać analizy, researchu, identyfikacji właściwych partnerów gospodarczych, stąd też czasami pojawiają się różne informacje, czy to oficjalne czy też nie, o próbie fraudu, o fraudzie. Takim, chyba największym przykładem (...) był realizowany przez polską firmę z branży zbrojeniowej projekt w Ugandzie, gdzie, niestety, jej przedstawiciele zostali oszukani na kilkaset milionów dolarów. To obrazuje jak istotne jest to, aby mieć na miejscu właściwych partnerów, dobrze sprawdzonych i znanych.

Jerzy Bednarek przyznał w jednym z wywiadów, iż był to jeden z czynników, który wpłynął na to, iż DSBJ Group w 2018 r. podjęło decyzję o utworzeniu firmy DSBJ Africa Ltd., która ma swój oddział w Kampali, stolicy Ugandy. Dyrektorem oddziału jest Pastor Cyrus Rod, który jest jednocześnie Członkiem Zarządu w spółce. – Dzięki temu, będąc tam na miejscu, mamy możliwość realnej oceny potencjalnego partnera biznesowego dla naszych klientów - dodał Prezes DSBJ Group.

Gdzie szukać informacji biznesowych na temat Afryki?

Informacje biznesowe dotyczące Afryki w polskich mediach pojawiają się sporadycznie. Głównie w momencie dokonania oszusta na polskich przedsiębiorcach, dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć, gdzie szukać informacji oraz jak je weryfikować. Jerzy Bednarek zwrócił uwagę na bardzo istotną rzecz: – Właściwym partnerem tego pierwszego kontaktu, w moim rozumieniu, powinno być państwo. Państwo powinno tworzyć struktury, które pozwalają na wstępne rozpoznanie ternu.

Jan Wieliński, wieloletni ambasador Polski w krajach afrykańskich

Jan Wieliński, wieloletni ambasador Polski w krajach afrykańskich

Nie jest to jednak łatwe, ponieważ Polska ma bardzo mało placówek dyplomatycznych w Afryce, o czym podczas panelu dyskusyjnego powiedział Jan Wileński, wieloletni Ambasador RP w Krajach Afrykańskich: – Po prostu nie dysponujemy, jako Polska, dokładną bazą rozpoznawczą, jeśli chodzi o kraje afrykańskie. Baza ta nigdy w Polsce nie była robiona. Mamy niewiele placówek w Afryce, szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej. Niedawno zostały ponownie otwarte dwie placówki – jedna w Dakarze, druga w Dar es Salaam, które swym zasięgiem obejmują po kilka krajów. Drugim słabym ogniwem jest to, że w takiej placówce nie ma człowieka, który odpowiadałby za handel, więc polski przedsiębiorca udający się do Afryki praktycznie nie wie, gdzie te informacje zdobyć. Czasami część tych informacji uda mu się uzyskać od swojego kontrahenta afrykańskiego, ale ja bym przestrzegał, bo trzeba te informacje weryfikować. Gdzie szukać tych informacji? Jeśli w Polsce się ich nie znajdzie, (...) to szukamy tych informacji w Niemczech. Druga rzecz – trzeba samemu pojechać do Afryki. Konsul czy też Ambasador interesującego nas kraju powinien udzielić wstępnych informacji. Powiedzieć z kim rozmawiać, w jakim hotelu się zatrzymać, jakie są niebezpieczeństwa. Przede wszystkim trzeba mieć na miejscu zweryfikowanego partnera, ponieważ można trafić na wielu partnerów nieuczciwych. Zalecałbym ostrożność, jednak chcę także podkreślić, że Afryka to kontynent ogromnych możliwości i moim zdaniem jest to ostatni moment, żeby do tej Afryki iść.

Organizatorem konferencji byli: „Pracodawcy Pomorza” wraz z bConnect Business Development, Agencją Rozwoju Pomorza S.A. i Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Na pierwszym planie Ireneusz Osiński, Pełnomocnik „Pracodawców Pomorza” ds. Relacji Biznesowych oraz Beata Koniarska, Pełnomocnik ds. Kontaktów Międzynarodowych

Na pierwszym planie Ireneusz Osiński, Pełnomocnik „Pracodawców Pomorza” ds. Relacji Biznesowych oraz Beata Koniarska, Pełnomocnik ds. Kontaktów Międzynarodowych

Więcej informacji na temat konferencji znajdą Państwo na stronie internetowej: http://pracodawcypomorza.pl/2018/03/22/w-kierunku-afryki-relacja-z-konferencji-wideo/

Zachęcamy także do odwiedzenia strony poświęconej usłudze CEE Cluster - wprowadzania firm na afrykańskie rynki: http://dsbj.eu/news-view/cee-cluster-nowa-usluga-wprowadzenia-firm-na-afrykanski-rynek/

linkedin_follow us