PPUH VIG: Staw Kalina w Świętochłowicach zostanie oczyszczony za prawie 30 mln zł

PPUH VIG: Staw Kalina w Świętochłowicach zostanie oczyszczony za prawie 30 mln zł

W poniedziałek (3 lutego) została podpisana umowa między Urzędem Miasta w Świętochłowicach a konsorcjum trzech firm: Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Usługowo-Handlowym VIG z Dąbrowy Górniczej, Port Service z Gdańska i PPR Complex z Krakowa, które zajmie się oczyszczaniem stawu Kalina. - Moje konsorcjum jest tak skonstruowane, że pozwala na zrealizowanie wszystkich prac związanych z przedsięwzięciem - wyjaśnia Zdzisław Seweryn, prezes zarządu VIG z Dąbrowy Górniczej.

- Od jutra nastąpi pełna mobilizacja ludzi i sprzętu. W ciągu tygodnia przejmiemy teren, a od 1 marca zaczniemy realizować zadanie - dodaje Zdzisław Seweryn.

Prezes zarządu VIG, jak i władze Świętochłowic nie ukrywają, że pierwszy etap prac będzie bardzo uciążliwy dla mieszkańców pobliskich domów. W szczególności chodzi o nieprzyjemny zapach.

- Ostatnie dziesięciolecia pokazywały, że próby oczyszczania stawu ze wszystkich zanieczyszczeń okazywały się mało skuteczne. Od 2011 roku zaczęliśmy intensywne poszukiwania środków finansowych na realizację tego przedsięwzięcia i stworzenie takiej technologii, która w sposób skuteczny i efektywny pozwoli przywrócić wartości przyrodnicze w tym miejscu - wyjaśnia Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Według obliczeń inwestycja ta miała kosztować 52 mln zł. Jednak po przetargu okazało się, że konsorcjum jest w stanie to zrobić za prawie 30 mln zł.

Wkrótce rozpoczną się spotkania z mieszkańcami dzielnicy Zgoda, na których będą informowani na bieżąco z postępami prac. Powołany też zostanie pełnomocnik ds. komunikacji społecznych tego projektu, który będzie odbierał telefony 24 godzin na dobę, rozwiewał wszelkie wątpliwości mieszkańców. Oprócz tego wśród świętochłowiczan będą rozprowadzane ulotki. Staw Kalina w Świętochłowicach zmorą dla mieszkańców Zgody.

Od wielu lat mieszkańcy dzielnicy Zgoda skarżą się na nieprzyjemny zapach, który wydobywa się ze stawu Kalina. Został on zanieczyszczony przez pobliskie Zakłady Chemiczne Hajduki. Zbiornik powstał przed I wojną światową, w wyniku osiadania terenu spowodowanego eksploatacją płytko zalegających złóż węgla kamiennego. Można było wtedy w stawie łowić ryby, a nawet kąpać się. W latach 1928-1939 funkcjonował tutaj również ośrodek rekreacyjny z kąpieliskiem. Do początku lat 50-tych staw był w miarę czysty.

źródło: http://swietochlowice.naszemiasto.pl