Ranking afrykańskich krajów, w których warto inwestować w 2019 roku

Ranking afrykańskich krajów, w których warto inwestować w 2019 roku

kair

Rand Merchant Bank – południowoafrykański zdywersyfikowany holding finansowy sporządza co roku raport, w którym przedstawia perspektywy gospodarcze i potencjał inwestycyjny w różnych częściach Afryki.

Przygotowując raport za 2018 rok wzięto pod uwagę takie aspekty, jak dywersyfikacja, reformy strukturalne wprowadzone przez rządy w poszczególnych krajach, jak i udział sektora prywatnego w zwiększaniu możliwości gospodarczych.

Z populacją ponad 1 miliarda ludzi i rosnącą klasą średnią, Afryka oferuje coraz więcej możliwości inwestycyjnych przede wszystkim w takie sektory gospodarki, jak usługi finansowe, budownictwo oraz produkcja.

Poniżej znajduje się lista dziesięciu afrykańskich krajów, w których warto zainwestować w 2019 roku:

10. Wybrzeże Kości Słoniowej

W ostatnich latach frankofońska siła napędowa była przedmiotem zainteresowania wielu międzynarodowych inwestorów. Gospodarka kraju swój szybki rozwój zawdzięcza rolnictwu (aż 75% ziemi Wybrzeża Kości Słoniowej jest bardzo żyzna). Oprócz eksportu produktów rolnych, kraj koncentruje się także na rozwoju przemysłu turystycznego.

9. Ghana

Kolejnym państwem Afryki Zachodniej, w którym warto zainwestować to Ghana. Z przyjaznym otoczeniem społecznym, politycznym oraz gospodarczym jest bardzo atrakcyjna dla inwestorów. Ghana jest również jedną z bardziej otwartych na kapitał zagraniczny gospodarek w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie rząd zezwala na pełne uczestnictwo kapitału zagranicznego w wielu głównych sektorach gospodarki.

8. Nigeria

Wiele firm, które chcą rozpocząć działalność w regionie Afryki Zachodniej, uważa Nigerię za idealny punkt wyjścia dzięki rozwiniętemu rynkowi zbytu dla praktycznie każdego produktu. Powiększająca się populacja, licząca około 191 milionów ludzi, oraz sprzyjające środowisko biznesowe stale przyciąga nowe i dobrze prosperujące firmy, a co za tym idzie szereg nowych inwestycji.

7. Tanzania

Tanzania ma jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w kwitnącym regionie Afryki Wschodniej. Inwestorzy mają możliwość wejścia w jeden z trzech najważniejszych sektorów gospodarczych Tanzanii, którymi są rolnictwo, górnictwo i turystyka.

6. Rwanda

Rwanda jest uznawana w Afryce za pionierski kraj pod względem technologicznym. Rwanda została uznana w raporcie za jedno z najlepszych miejsc inwestycyjnych w Afryce w nadchodzącym roku. Rosnące PKB to bardzo pozytywny sygnał dla potencjalnych inwestorów. Rząd Rwandy ułatwia procedury i stawia na łatwość prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu plasuje to Rwandę na 29 miejscu spośród 190 krajów świata, w których to Bank Światowy przeprowadza flagowy raport "Doing Business" (dla porównania Polska w 15. edycji raportu, za 2018 r., zajęła 27 miejsce).

5. Kenia

Kenia to od kilku lat jedno z bardziej atrakcyjnych afrykańskich krajów pod względem inwestycyjnym. Swą wysoką pozycję utrzymuje dzięki wciąż powiększającej się klasie średniej oraz jej rosnącym zapotrzebowaniom na wysokiej jakości produkty oraz obsługę. Kenia posiada największą oraz najbardziej zaawansowaną gospodarkę w regionie Afryki Wschodniej.

4. Etiopia

Etiopski premier Abiy Ahmed to prawdziwie przedsiębiorczy przywódca. Pod jego rządami Etiopia mocno pobudziła gospodarkę poprzez związanie się z sąsiadami w regionie. Kierownictwo i reformy gospodarcze Abiy Ahmeda przyczyniły się do utrzymania przez Etiopię wysokiego, czwartego miejsca w rankingu, dzięki czemu Etiopa to bardzo atrakcyjny afrykański cel inwestycyjny.

3. Maroko

Maroko, to kraj, który już niejednokrotnie w rankingu Rand Merchant Bank plasował się w pierwszej trójce. Rosnący wzrost gospodarczy kraju, strategiczne położenie geograficzne, zwiększone bezpośrednie inwestycje zagraniczne, wysoki wskaźnik pokrycia importu i ogólnie pozytywne otoczenie biznesowe zapewniają wysokie miejsce na podium.

2. Afryka Południowa

Republika Południowej Afryki zajmuje drugie miejsce na liście atrakcyjnych afrykańskich miejsc z szerokimi możliwościami inwestycyjnymi. Południowa Afryka jest jednym z najbardziej zróżnicowanych rynków wschodzących na świecie. Kraj jest kluczowy dla wielu międzynarodowych inwestorów z powodu wielu możliwości inwestycyjnych, jakie oferuje. Jest także świetną wypadową do wyjścia z inwestycjami na pozostałą część kontynentu.

1. Egipt

Egipt może pochwalić się wciąż rosnącą liczbą zagranicznych inwestycji, świetnym środowiskiem biznesowym i start up'owym oraz rosnącą liczbą populacji miejskiej. Szacuje się, że z 90. milionów ludzi zamieszkujących Egipt, aż 50 procent jest w wieku poniżej 30 lat. Wiedza technologiczna w znacznym stopniu przyczynia się do postrzegania Egiptu, jako jednego z najszybciej rozwijających się ośrodków przedsiębiorczości na świecie.

Źródło

linkedin_follow us