Shenzhen (Futian) – Seminarium Inwestycyjne – relacja

Shenzhen (Futian) – Seminarium Inwestycyjne – relacja

We wtorek 29 sierpnia 2017 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się Seminarium Inwestycyjne poświęcone promocji inwestycyjnej dzielnicy Futian w mieście Shenzhen w Chinach, na którym jednym z prelegentów był Prezes DSBJ - Jerzy Bednarek.

Udział w seminarium wzięli polscy, jak i chińscy inwestorzy, a także przedstawiciele urzędów powiatowych, miejskich i gminnych z Polski oraz reprezentant miasta Shenzhen - pan HE Jie - zastępca Burmistrza Shenzhen (Futian).

Goście Seminarium mieli okazję zapoznać się z prezentacją dzielnicy Futian, która jest administracyjnym, handlowym, finansowym, kulturalnym i informacyjnym centrum miasta Shenzhen – wielkiego ośrodka gospodarczego i finansowego Chin. Futian, z wysoko rozwiniętym przemysłem informatycznym, elektronicznym, nowych materiałów, urządzeń medycznych, poligraficznym, spożywczym, chemicznym, włókienniczym i maszynowym, jest w całości specjalną strefą technologiczną z nowoczesną infrastrukturą i zapleczem laboratoryjnym i jednocześnie miejscem stwarzającym doskonałe warunki zagranicznym inwestorom.

Partnerem Seminarium było Biuro Rozwoju Finansowego Shenzhen Futian (Invest Futian) – organizacja wyznaczona przez władze gminy do pozyskiwania partnerów inwestycyjnych i wzmocnienia finansowego rozwoju dzielnicy. Organizacja ta jest ukierunkowana na oferowanie wysokiej jakości profesjonalnych usług i rozwiązań urzędowych firmom finansowym.

O możliwościach inwestowania w Polsce z kolei opowiedział pan Mariusz Rukat – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Głos zabrał również pan Sylwester Szafarz – były wice ambasador RP w Chinach, który zadał pytanie o ryzyko konkurencji w związku z tak bliskim sąsiedztwem Shenzhen i Szanghaju. Pan HE Jie z przekonaniem stwierdził, że nie istnieje zagrożenie konkurencją, ponieważ Szanghaj oferuje zupełnie inne gałęzie gospodarki i oba miasta doskonale się uzupełniają. Na temat możliwości inwestycji strony chińskiej w Polsce mówił też pan Henryk Kiepura – Starosta Kłobucki, który przedstawił szerokie możliwości powiatu, w skład którego wchodzi 9 jednostek administracyjnych (2 miasta/gminy i 7 gmin)
i który jest położony w sąsiedztwie aglomeracji częstochowskiej i śląskiej (łącznie ok. 5 mln. konsumentów) posiadając tereny nieskażone odpadami przemysłowymi, przy bezpośrednim dostępie do szlaków komunikacyjnych drogowych i kolejowych typowych dla ośrodków wielkoprzemysłowych.

Głos w panelu dyskusyjnym zabrał także Jerzy Bednarek, który na Seminarium występował w roli przedstawiciela Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Poruszył on temat inwestycji zagranicznych na świecie i rosnący w nim udział inwestorów z Polski.

Wśród gości specjalnych Seminarium znalazł się pan Janusz Piechociński – poseł na Sejm w kadencji 2007–2015, w latach 2012–2015 wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki, a także prezes PSL, obecnie prezes Polsko – Chińskiej Izby Gospodarczej.

Organizatorem Seminarium była Warszawska Izba Gospodarcza.

Zdjęcia z wydarzenia prezentujemy Państwu dzięki uprzejmości Warszawskiej Izby Gospodarczej. Autor zdjęć: Mirosław Gleb.

shenzhen_futian_polska_chiny 11a

shenzhen_futian_polska_chiny 7a

shenzhen_futian_polska_chiny 8a

shenzhen_futian_polska_chiny 9a

shenzhen_futian_polska_chiny 10a

shenzhen_futian_polska_chiny 12a

shenzhen_futian_polska_chiny 13a

shenzhen_futian_polska_chiny 14a

shenzhen_futian_polska_chiny 6a

shenzhen_futian_polska_chiny 1a

shenzhen_futian_polska_chiny 2a

shenzhen_futian_polska_chiny 3a

shenzhen_futian_polska_chiny 4a

shenzhen_futian_polska_chiny 5a

linkedin_follow us