Uganda – obchody 75. rocznicy przyjęcia polskich uchodźców

Uganda – obchody 75. rocznicy przyjęcia polskich uchodźców

75 lat temu do Ugandy przybyli polscy uchodźcy, którzy opuścili Związek Radziecki, wraz z Armią Andersa. Z tej okazji, 20 listopada 2017 r., w Muzeum Narodowym w Ugandzie została zorganizowana konferencja, pt. "Uchodźcy w Ugandzie - historia polskich uchodźców, byłych sowieckich więźniów na Syberii, we wschodniej Afryce i sytuacja uchodźców w dzisiejszych czasach". Konferencję zorganizowano pod patronatem polskiej Ambasady w Nairobi, delegatury UE w Kampali oraz Konsula Honorowego w Kampali.

Swój udział w konferencji potwierdzili: Prof. Ephraim Kamuntu – Minister Turystyki, Przyrody i Antyczności Republiki Ugandy, H.E. Attilio Pacifici – Ambasador Unii Europejskiej w Ugandzie oraz Pan Maciej Łuczak, Senator Rzeczypospolitej Polskiej. Na zaproszenie charge d'affaires, pana Sergiusza Wolskiego odpowiedział pan Cyrus Rod, Dyrektor Oddziału DSBJ Africa w Kampali, stolicy Ugandy. Panowie mieli okazję spotkać się i porozmawiać o bieżącej sytuacji i współpracy polsko-ugandyjskiej.

75. lat temu do ugandyjskiej wsi Koji przybyło około 2750 Polaków, głównie dzieci i matek, którzy zostali wysiedleni z Polski na Syberię na początku II wojny światowej. Po ekstremalnie brutalnych warunkach w więzieniach, kołchozach i obozach pracy na Syberii, uchodźcy przybyli do Afryki Wschodniej, gdzie znaleźli ciepłe powitanie i bezpieczny dom.

Dziś Uganda jest domem dla największych grup uchodźców i osób ubiegających się o azyl na świecie. Kraj jest chwalony za otwarte podejście do uchodźców, którzy otrzymują od władz kawałek ziemi, pozwolenie na pracę, korzystają ze swobody przemieszczania się i mają dostęp do usług społecznych, w tym usług medycznych i edukacji. Działania te prowadzą do zmniejszenia oraz ostatecznie zakończenia zależność uchodźców od pomocy humanitarnej. Głównym celem konferencji było udzielenie odpowiedzi na pytania:
- Czego wszyscy nauczyliśmy się z naszej historii?
- Czy uchodźcy w dzisiejszych czasach wciąż znajdują ciepłe powitanie i bezpieczny dom w Ugandzie?
- Czy społeczność międzynarodowa robi wszystko, co jest wymagane do wsparcia ugandyjskiego rządu w swoich wysiłkach?
- Czy wszyscy robimy to, co jest potrzebne uchodźcom?

Oto kilka zdjęć z konferencji:

75 rocznica uchodźców z polski w ugandzie8

75 rocznica uchodźców z polski w ugandzie8a

75 rocznica uchodźców z polski w ugandzie3

75 rocznica uchodźców z polski w ugandzie7

75 rocznica uchodźców z polski w ugandzie2

75 rocznica uchodźców z polski w ugandzie4

75 rocznica uchodźców z polski w ugandzie9

75 rocznica uchodźców z polski w ugandzie11

75 rocznica uchodźców z polski w ugandzie6

75 rocznica uchodźców z polski w ugandzie5

75 rocznica uchodźców z polski w ugandzie

75 rocznica uchodźców z polski w ugandzie1

linkedin_follow us