Z New Connect na GPW. Polska Meat chce podbić afrykański rynek

Z New Connect na GPW. Polska Meat chce podbić afrykański rynek

Sebastien_Guyon_prezes_polska meat

Polska Meat, jako spółka córka, przejmie udziały Iberdigest - hiszpańskiego koncernu handlującego mięsem, który przenosi swoją siedzibę do Gdyni. Dzięki temu w Polsce powstanie siedziba koncernu z jej centrum operacyjnym, finansowym i zarządczym.

Sebastien Guyon, prezes Polska Meat, w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl wyjaśnił, iż poprzez przejście z NewConnect na GPW spółka chce w szybki sposób pozyskać wystarczający kapitał, aby jeszcze w 2018 r. rozpocząć budowę centrum dystrybucyjnego w jednym z krajów Afryki, a w I półroczu 2019 roku wejść z towarem do jednej z sieci handlowych.

- Jako Iberdigest jesteśmy obecni w Afryce od 2000 roku. Działamy na rynkach 14 krajów zachodniej i południowej Afryki, m.in. Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Nigeria, Kongo, Demokratyczna Republika Konga, itp. Mamy więc duże doświadczenie i rozeznanie na tamtejszym rynku. Choć operujemy także m.in. w Azji, Afryka jest dla nas kluczowym rynkiem, generującym 50 proc. obrotów Iberdigest - dodał Guyon.

Polska Meat na rynku NewConnect notowana jest od września 2016 r. Głównym akcjonariuszem spółki jest obecnie hiszpański podmiot finansowy Iberdigest Group SL (64 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki. Mniejszościowymi udziałowcami są Ideal Finance SA (20 proc.), Sławomir Samonek (9,6 proc.), Krzysztof Samonek (6,4 proc.). Pod koniec marca odbyło się Walne Zgromadzenie Spółki, na którym zastała przyjęta uchwała dotycząca emisja akcji, której celem będzie przejęcie dotychczasowej spółki matki – Iberdigest SL.

- Od 2012 roku realizujemy czteroetapową strategię Polska Meat – wyjaśnia Sebastien Guyon. I dodaje: – Jej pierwszym elementem było wydzierżawienie chłodni w Gdyni, co nastąpiło w 2013 roku. Następnie wdrożyliśmy procedurę pełnej kontroli procesu pakowania mięsa i jego jakości. Dzięki dużym wolumenom wysyłamy do Afryki od 10 do 20 tys. ton mięsa miesięcznie dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować konkurencyjne ceny naszym odbiorcom. Po zabezpieczeniu łańcucha dystrybucji (logistyka, jakość, marka) obecnie skupiamy się na pozyskaniu kapitału i działaniach marketingowych w Afryce, aby wejść do sieci handlu detalicznego. Chcemy działać w oparciu o pionową integrację. Większość towaru sprzedajemy tam pod własną marką Africa Plus. Planujemy pozyskać kapitał z GPW, aby jeszcze w tym roku rozpocząć budowę pierwszego centrum dystrybucyjnego w Afryce i rozpocząć dystrybucję w ciągu pierwszego półrocza 2019 r. Obiekt będzie zlokalizowany w jednym z większych krajów afrykańskich. Po 2-3 latach chcemy wchodzić na kolejne rynki. Planujemy rozpocząć współpracę z partnerem strategicznym w Afryce, który dysponuje siecią supermarketów i 20-letnim doświadczeniem w kanale detalicznym, co ułatwi nam rozwój w kanale nowoczesnym.

Polska Meat, która została powołana w 2012 roku przez Iberdigest, zajmuje się hurtową sprzedażą mięsa, głównie drobiowego, nabytego od polskich producentów (m.in. SuperDrob, Indykpol, Wipasz). Mięso do zakładu Polska Meat dociera w stanie przetworzonym, bezpośrednio od ubojni i zakładów przetwórczych, jak również w stanie nieprzetworzonym. W 2014 roku firma uruchomiła linię produkcyjną, dzięki której sama zajmuje się konfekcjonowaniem mięsa. Następnie towar podlega składowaniu, mrożeniu i, w głównej mierze, trafia na eksport, głównie do Afryki, głównie do Afryki za pomocą transportu drobnicowego na paletach.

Źródło: http://biznes.interia.pl/gieldy/news/polska-meat-przechodzi-z-new-connect-na-gpw-celem-ekspansja,2559509,4632

linkedin_follow us